Foto: Pixabay/ilustracija

Organizacije civilnog društva Beogradski centar za ljudska prava, Građanske incijative, Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM, Incijativa A11, FemPlatz i CRTA saopštavaju da su do ponedeljka 17. marta 2025. godine do 12 časova primile više od 3.000 svedočenja građana i građanki Srbije u vezi sa dešavanjem 15. marta 2025. godine u centru Beograda, na prostoru od Trga Slavija do Terazija i u okolinim ulicama, tokom 15 minuta tišine koja je počela u 19 časova.

Takođe, saopštavamo i da su predstavnici Beogradskog centra za ljudska prava danas razgovarali sa pripadnicima UKP MUP-a Srbije koji su nas obavestili da postupaju po zahtevu Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, u predmetu broj KTR 3383/25. U razgovoru sa pripadnicima UKP smo ukazali da nam se od subote uveče neprestano javlja veliki broj građana koji nam opisuju sam događaj, prijavljuju zdravstvene tegobe i telesne povrede, kao i da smo građane savetovali da idu kod lekara ukoliko imaju bilo kakve zdravstvene probleme ili simptome oštećenja s obzirom da je nepoznato koje je sredstvo korišćeno i kakve posledice može imati po zdravlje ljudi. Na kraju, u razgovoru sa UKP ukazali smo i da smatramo da Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu treba da javno pozove građanke i građane koji žele da doprinesu utvrđivanju istine o tome šta se desilo i koje je sredstvo upotrebljeno tokom 15-minutne tišine da se obrate tom tužilaštvu i da – ukoliko žele – dostave video snimke događaja, svoja svedočenja i medicinsku dokumentaciju kojom su dokumentovane povrede – kako od stampeda, tako i od dejstva nepozantog uređaja ili tehnologije. Pripadnici UKP-a su nam u razgovoru ukazali da im je nadležni tužilac naveo da su im za dalje postupanje u ovom slučaju neophodna svedočenja žrtava.

Organizacije civilnog društva se zahvaljuju građanima i građankama Srbije na ukazanom poverenju i spremnosti da sa nama podele svoja iskustva i svedočenja o dešavanju koje je iznenada prekinulo obeležavanje 15 minuta tišine za nastradale u padu nadstrešnice u Novom Sadu i izazvalo visoko uznemirenje.

-Napominjemo da u razgovoru sa policijom, u cilju zaštite privatnosti i sprečavanja curenja informacija, nije otkriven niti prosleđen nijedan podatak građana, imajući u vidu da su nam se javili i oni  koji su želeli da ostanu anonimni ili su bili voljni da nam ispričaju šta se desilo, ali ne i da se njihovi lični podaci dele. Za potrebe postupanja u ovom predmetu, neophodno je da nadležno tužilaštvo bez odlaganja pozove građane da dostave informacije od značaja za utvrđivanje činjenica šta se tačno dogodilo, garantujući im zaštitu i poverljivost. Kao i do sada u svom radu, organizacije civilnog društva nastaviće da poštuju, štite i brane ljudska prava i neće izneveriti ukazano poverenje građana i građanki Srbije, zaključuje se u saopštenju ogranizacija.

Izvor: Cemaforum.rs/Građanske inicijative