Foto: Cemaforum.rs

Korupcija je postala toliko veliki problem u Srbiji da više ne pitamo koliko je novca pronevereno već koliko je života izgubljeno. Počev od obrazovanja (kupovina diploma), zdravstva, nebezbednih građevinskih objekata, javnih nabavki, sudstva pa do zdrave životne sredine, ne postoji oblast u kojoj koruptivne pojave nisu prisutne.

Najveći problem u funckionisanju države je nedostatak transparentnosti, odsustvo odgovornosti, selektivna primena zakona gde umesto da sistem štiti građane ostavlja ih na milost i i nemilost korumpiranim pojedincima koji svoje interese stavljaju iznad javnog dobra.

Najopasnija je sistemska korupcija koja je postala osnov života u Srbiji – ona nastaje kada korumpirani pojedinci, odnosno nosioci vlasti, neprihvatljivo ponašanje ugrade u politički, ekonomski i vrednosni sistem zemlje, pa to postane uobičajen, prihvatljiv način ponašanja.

Obrazovanje i korupcija

Korupcija u obrazovnom sistemu predstavlja ozbiljan problem koji utiče na kvalitet života svih ljudi. Ako je budući lekar platio da položi ispit - kako će nas lečiti, ako je budući sudija platio da položi pravosudni ispit - kojoj pravdi da se nadamo?

Svakodnevno se, putem medija, informišemo o velikom rasponu u zloupotrebama u našem obrazovnom sistemu, počev od „sumnjivih škola“ bez pravih studenata, nepotizma u visokoškolskim institucijama, do lažnih diploma i plagiranih doktorata. Oni koji su zaista vredno učili i stekli stručna znanja traže mogućnosti za što brži odlazak iz zemlje.

Život je cena korupcije u zdravstvu

Istraživanja pokazuju da su, pored oblasti javnih nabavki, u zdravstvu najprisutnije koruptivne pojave. Krenulo se od čokolade i kafe a došlo do ekstremnih cifara samo da bi se zakazao pregled ili operacija kod specijaliste. Posledice su vidljive svakodnevno – predugo se čekaju intervencije, povećan broj kasno otkrivenih bolesti, opravdan strah građana da li će moći da plati “besplatno lečenje” u Srbiji.

Kada korupcija postane prepreka za ostvarivanje osnovnih prava građana jer nemaju “vezu” ili novca da plate lečenje tada se govori o potpunom zakazivanju sistema u jednoj zemlji. Srbija izdvaja značajan deo budžeta za javne nabavke u zdravstvu, ali izveštaji pokazuju da su tu najveće malverzacije koje prepoznaju čak i obični građani. Primer je nabavka pulsnih oksimetara za vreme kovida čija se cena u realizovanim nabavkama kretala od 1.700 do 130.000 dinara po komadu, u zavisnosti od ustanove do ustanove. Dovoljno je jednu razliku u ceni, na datom primeru, preusmeriti na samo jednog pacijenta da bi stvari krenule na bolje.

Policija i sudstvo

Svakodnevno smo svedoci da u Srbiji zakoni ne važe za sve građane podjednako. Ako ste bliski vlasti možete uvek proći nekažnjeno za ubistvo zbog prebrze vožnje, za šverc i proizvodnju narkotika pa čak i ako ste snimljeni kako okopavate lekovito bilje (kanabis) ili druge prekršaje koji ugrožavaju živote ljudi. U ovoj zemlji apsurada, uhapšeni su i osuđeni oni koji se bore za pravdu i ljudsko dostojanstvo dok su na slobodi oni kojima je mesto iza rešetaka. Zato ne čudi što, po istraživanjima koja je CEMA sprovela, građani  policiju i sudstvo rangiraju na treće mesto mestu po zastupljenosti koruptivnih pojava.

Infrastruktura

Ukoliko bi se sprovela detaljnija analiza izgrađenih infrastrukturnih objekata kao što su auto-putevi, tuneli, mostovi i drugi javni objekti došlo bi se do frapantnih podataka o generalno loše izvedenim radovima koji su inače uglavnom višestruko preplaćeni. Jedan od primera je rekontrukcija atletske staze u Čačku gde je zbog probijanja rokova i “oktobarskih kiša” račun uvećan za skoro 5 miliona dinara u osnosu na ugovorenu cenu, ali to je sitnica u odnosu na početnu cenu auto-puta Ruma - Šabac - Loznica gde je sa 500 miliona evra  ukupan trošak stigao do 1,6 milijardi evra.

Svedoci smo da asfalt puca posle par meseci, da je kvalitet radova podređen koruptivnim dogovorima i ličnim interesima a samim tim dolazi do dirketnog urgožavanja ljudskih života. U Čačku je, po pisanju lokalnih medija, za to primer put u Jančićima gde je četvoro mladih izgubilo život jer most nije propisno obezbeđen.

Životna sredina

Od zagađenja vazduha, preko zatrovanih reka, posečenih šuma, do rudarenja, pitanje je samo odakle krenuti sa pričom korupciji u životnoj sredini. Možda od - udahnite duboko. Istraživanja Evropske agencije za životnu sredinu (EEA) pokazuju da svake godine skoro 15 hiljada ljudi prevremeno umre zbog zagađenosti vazduha u Srbiji. Primera radi, u Boru je poslednjih desetak godina nekoliko puta povećan broj obolelih od malignih bolesti, žitelji Zrenjanina, Novog Sada ali i Čačka imaju dilemu kakvu vodu piju iako se nadležni trude da demantuju sve primedbe ekoloških organizacija i nezavisnih medija.

Da ni zaštićena područja nisu pošteđena ekocida govori i slučaj na planini Kablar gde se gradi stakleni vidikovac na krečnjačkoj steni za koji deo stručne javnosti izražava sumnju u bezbednost tog objekta. Kopaonik i Zlatibor su odavno devastirani kako legalnom tako i nelegalnom gradnjom, u blizini rezervata Uvac se planira izradnja termoelektrane Štavalj a na reci Studenici minihidroelektrane koje imaju potencijal da ugroze i manastir star skoro 850 godina. Manastir Studenicu su naši preci sačuvali do Turaka a da li ćemo mi to uspeti videćemo.

Građevinski sektor: Primer Novog Sada

Svaki vid korupcije može biti opasan po život građana, a nedavni slučaj urušavanja nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu pokazuje koliko su korupcija i neodgovornost u građevinskom sektoru pretnja za ljudski život. Po dostupnim medijskim izveštajima radovi su izvedeni nekvalitetno, a mogući su propusti i u građevinskom nadzoru. U građane se uvukla sumnja i strah, da će sve što je ova vlast izgradila, rekonstruisala, završiti kao ta nadstrešnica, zato s pravom traže da se utvrdi ko je odgovoran za ovu tragediju i bude kažnjen zbog izgubljenih15 ljudskih života.

DA, KORUPCIJA UBIJA

Iako brojne organizacije civilnog društva, nezavisni mediji, uzbunjivači pa čak i evropske institucije godinama upozoravaju na brojne koruptivne pojave u svim segmentima društva, akutelna vlast nije učinila ni najmanji pomak u rešavanju ovog problema. Naprotiv, stiče se utisak da je sistemska korupcija postala okupator Srbije protiv koga nema strategije za odbranu.

Korupcija kao pojava je postala pitanje života i smrti u Srbiji. Kada resursi predviđeni za funksionisanje države, prosvete, zdravstva, policije, sudstva, infrastrukture, životne sredine završe u džepovima pojedinaca posledice osetimo svi na svojoj koži, nažalost i na najtragičniji mogući način. Tragedija ili zločin u Novom Sadu je samo jedan od dokaza da korupcija doslovno ubija!

Autor: DM Cemaforum.rs